zouharova 27.11.2024

Odborná rada projektu

17

21
Klinický psycholog a psychoterapeut. Absolvent jednooborové psychologie na FF MU v Brně a postgraduálního studia na FF UP v Olomouci. V roce 2005 byl na Palackého Univerzitě v Olomouci habilitován v oboru klinická psychologie a v roce 2012 byl jmenován profesorem Karlovy univerzity taktéž pro obor klinická psychologie. Po sloučení Centra adiktologie PK a Oddělení pro léčbu závislostí VFN (U Apolináře) vznikla samostatná Klinika adiktologie (leden 2012), kde doposud vykonává funkci přednosty kliniky. Od roku 2008 působí kontinuálně ve funkci proděkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pro nelékařské studijní programy. V letech 2016-2018 působil ve funkci prezidenta Mezinárodní asociace editorů adiktologických časopisů (ISAJE). V roce 2016 se stal zakládajícím členem mezinárodní asociace univerzit vzdělávajících adiktology (ICUDDR), kde byl v roce 2017 po řádné registraci této mezinárodní organizace zvolen jejím historicky prvním prezidentem. Od roku 2021 působí jako člen správní rady agentury International Society of Substance Use Professionals (ISSUP). Je členem vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze a v letech 2018-2022 působil jako člen vědecké rady ministra zdravotnictví ČR. Podrobnější údaje a publikační práce zde.


22

Roman Gabrhelík je adiktolog a řádný profesor lékařské psychologie na Univerzitě Karlově. Působí jako vedoucí vědy a výzkumu na Klinice adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Roman je garantem bakalářského studijního programu v adiktologii, členem vědeckých rad a školitelem doktorandů v několika doktorských studijních programech.

Ve výzkumu se zaměřuje na prevenci rizikového chování a na implementační vědy v oblasti prevence. Již dvě desetiletí se přímo podílí na rozvoji národního systému školní prevence rizikového chování v České republice. Jeho zájmy se rovněž týkají využívání dat z národních zdravotních registrů a vede výzkumnou skupinu zaměřenou na využití velkých dat ve zdravotnictví. Aktivně se věnuje také výzkumu a aplikaci eHealth a mHealth v léčbě závislostí. Další oblastí jeho zájmu je výzkum farmakoterapie závislosti na metamfetaminu a související problematika, včetně injekčního užívání drog a psychosociálních intervencí, včetně svépomocných iniciativ. Působil jako hlavní řešitel národních výzkumných projektů a jako člen odborného výzkumného týmu v řadě mezinárodních studií, převážně financovaných z fondů EU.


 

23Lenka Šťastná je psycholožka a adiktoložka působící na Klinice adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde zastává pozici vedoucí adiktologů a vedoucí Adiktologické ambulance a Ambulance dětské a dorostové adiktologie. V rámci své klinické praxe se specializuje na diagnostiku a terapii klientů s návykovými problémy a poruchami duševního zdraví. Lenka také aktivně přispívá k rozvoji klinických standardů v adiktologii, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni.

Kromě klinické praxe se věnuje výuce studentů oboru adiktologie a výzkumu, především na téma komorbidity závislostí a duševních onemocnění, ADHD ve spojení s užíváním drog, vlivu závislosti na léčivých přípravcích na vybrané psychické funkce a kvalitu života při léčbě závislostí, hodnocení kognitivních funkcí a jejich rehabilitace v léčbě závislostí, diagnostiky v léčbě a výzkumu závislostí, vzdělávání v adiktologii a dalších. Vedla několik výzkumných projektů financovaných českými i evropskými fondy, zaměřených na různé aspekty prevence a léčby závislostí. Dlouhodobě spolupracuje s odbornými organizacemi na tvorbě a evaluaci preventivních programů a účastní se projektů, které mapují dopady technologických závislostí v současné populaci. Zastává důležité funkce v několika odborných adiktologických společnostech, je předsedkyní České asociace adiktologů.

24

 

Amalie Lososová je členkou akademického týmu (vysokoškolskou pedagožkou) a vědeckou pracovnicí Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. Absolvovala bakalářský i magisterský stupeň studijního programu adiktologie, magisterský stupeň programu Řízení organizací, a v roce 2018 dokončila doktorský program adiktologie. Je adiktoložkou a terapeutkou, se zkušenostmi z klinické praxe v psychiatrické ambulanci a substitučním programu pro osoby užívající psychoaktivní látky, a na detoxifikační jednotce.

Hlavní oblastí zájmu je vzdělávání v adiktologie, především vzdělávání na terciární úrovni, pracovní uplatnitelnost absolventů specializovaných programů v adiktologii, a zaměření na rozvoj a vzdělávání profesionálů z jiných disciplín v adiktologii.

Zaměření na výzkum v oblasti vzdělávání v adiktologii je vyjádřeno i řadou publikací na toto téma (Pavlovská et al., 2017; Pavlovská et al., 2019, Lososová et al., 2021; Lososová et al., 2024). V rámci akademické činnosti, dr. Lososová vede závěrečné práce studentů vztahujících se k tématu vzdělávání v adiktologii (např. Vitásková, K., & Lososová, A. (2018). University education of social workers in addictological issues in Europe and the USA: a review. Adiktologie, 18(2), 87-95.) Vystupuje na odborných konferencích a participuje na vedení projektů v tématu.


 

25 Jaroslav Šejvl vystudoval Policejní akademii České republiky, bezpečnostně právní obor. Letech 1996 až 2006 působil na různých pozicích u Policie ČR. Od roku 2006 do současnosti působí jak o odborný asistent na Klinice adiktologie 1. LF UK. Profesně se věnuje problematice práva v oblasti návykových látek, s přesahem do primární a komunitní prevence. Mezi jeho hlavní profesní zájmy patří historie užívání návykových látek, látkové závislosti, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování a témata umírání a smrti. V současné době je vedoucím platformy IPREV.